Autoelamud

Esilehele

Autoelamu on eriotstarbeline M kategooria sõiduk, mis on konstrueeritud nii, et selles on majutusvõimalus, mille varustusse peavad kuuluma vähemalt: istmed ja laud, magamisase, mis võib olla ka istmest magamisasemeks muudetav, söögivalmistamise seadmed ja panipaigad.See varustus peab olema eluruumis püsivalt kinnitatud, v.a laud, mis võib olla kergesti eemaldatav.

Autoelamuid ehitatakse põhiliselt nelja erineva keretüübina: Väliselt pakiautot meenutav VAN,  Pool-integreeritud ehk madal, mille osadel mudelitel on ka elamuosa keskelt allatulev voodi, Alkoven (kabiini kohal oleva voodiga) ja Täisintegreeritud – selle keretüübi puhul on kogu pealisehitus valmistatud nii, et alusauto kabiin on täielikult kaotatud ja kabiini- ning elamuosa moodustavad terviku.

Sellised sõidukid on mõeldud eelkõige vaba aja veetmiseks ja reisimiseks. Saksamaal hüütakse autoelamuid näiteks „reisemobile“, ehk reisiauto. Ameerikas on kanda kinnitanud lühend „RV“, mis tähendab „recreational vehicle“, ehk vaba aja sõiduk või lihtsalt camper. Soomlastel on kasutusel sõna „asuntoauto“, ehk autoelamu.

Eestis on liikvel mitmeid nimetusi, millest levinumad on autoelamu, matkaauto, autosuvila, matkasuvila, matkabuss, ja automaja.

Võib jääda mulje nagu tegu oleks sõidukiga, mida saab kasutada vaid lühikesel suveperioodil, kuid päris nii see ei ole. Autoelamu on kõigi mugavustega väike korter, kus saab elada meie kliimas probleemideta aastaringselt ja uinudes nautida miljoni tärni hotelli läbi katuseakna.